Kategorie
Bez kategorii

Z WIDOKIEM NA MORZE. MILIONY TURYSTÓW WYBIERAJĄ POMORZE ZACHODNIE

Wybrzeże Bałtyku, w tym województwo zachodniopomorskie, to wciąż najchętniej wybierany kierunek na letni wypoczynek w naszym kraju. Świadczy o tym liczba 8,6 noclegów, których tylko w lipcu i sierpniu 2021 r. udzielono właśnie na Pomorzu Zachodnim. Można się spodziewać, że dane za kolejne lata będą równie obiecujące. To optymistyczne wieści dla osób zainteresowanych inwestowaniem w apartamenty nad morzem pod wynajem.

Apartamenty nad morzem wciąż na fali

Pomorze Zachodnie przyciąga zarówno turystów z Polski, jak i z zagranicy. Każdego roku zwiększa się liczba udzielanych tu noclegów. Tylko w lipcu i sierpniu 2021 r. odnotowano wzrost o ponad 18,3% w porównaniu z analogicznymi miesiącami poprzedniego roku. Zwiększyła się również liczba turystów zagranicznych. W odniesieniu do analogicznego okresu 2020 r. liczba udostępnionych pokoi gościom spoza kraju wzrosła nad morzem o ponad 2,9%.

Główny Urząd Statystyczny podaje także, że w okresie wakacyjnym 2021 r. w obiektach zlokalizowanych w gminach nadmorskich przebywało 1,7 mln turystów, czyli 23,3% nocujących w tym okresie w obiektach turystycznych na terenie całego kraju (w analogicznym okresie 2020 r. odsetek ten wyniósł 25,9%).

Kołobrzeg na podium

Według danych GUS-u ze wszystkich nadmorskich rejonów na szczególną uwagę zasługuje powiat kołobrzeski. Jak wynika ze statystyk, w letnich miesiącach 2021 r. najwięcej turystów zatrzymywało się w hotelach, pensjonatach i innych apartamentach w Kołobrzegu. Liczba noclegów wyniosła tu 876,7 tys., co stanowiło 1/10 wszystkich noclegów udzielonych na tym obszarze. Według raportu, zaraz za powiatem kołobrzeskim uplasował się Gdańsk, gdzie w okresie wakacyjnym z ponad 793 tys. noclegów skorzystało 117 tys. turystów. Dalej znalazł się Rewal, Mielnol, następnie Władysławowo i Świnoujście, gdzie z 492 tys. noclegów skorzystało 112 tys. turystów.

Kołobrzeg staje się coraz bardziej atrakcyjny ze względu na wiele czynników. Jednym z nich jest dogodny dojazd do uzdrowiska trasami szybkiego ruchu z różnych części kraju, a także np. z Niemiec. Ostatnie lata przyniosły miastu liczne usprawnienia w infrastrukturze turystycznej, m.in. poszerzono słynną plażę i zrewitalizowano molo spacerowe. Także bogata i stale rozwijająca się oferta uzdrowiskowa kurortu przyczynia się do zwiększenia liczby turystów z Polski i z zagranicy poszukujących kwatery z widokiem na morze.

Kwatery nad morzem vs. hotele

Warto również zwrócić uwagę na to, jakie obiekty najchętniej wybierają turyści odwiedzający zachodniopomorskie. W tym przypadku prym wiodą hotele. W letnim okresie 2021 r. prawie 1/3 turystów (544,0 tys.) przebywających na obszarach nadmorskich skorzystała z noclegów w hotelach. Duża liczba turystów wybrała także pobyt w ośrodkach wczasowych – 418,4 tys. (24,1%) oraz w pokojach gościnnych – 165,3 tys. (9,5%). Łącznie w lipcu i sierpniu 2021 r. stopień wykorzystania miejsc noclegowych na obszarach nadmorskich wyniósł ponad 64%,  podczas gdy średnio dla całego kraju było to odpowiednio 49,9% i 52,4%.

Coraz więcej turystów zagranicznych

Region zachodniopomorski przyciąga turystów nie tylko z Polski. Coraz liczniej przybywają tu także obcokrajowcy. W okresie wakacyjnym 2021 r. turyści zagraniczni stanowili 11,8 % (0,2 mln) ogółu korzystających z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych. Najwięcej noclegów udzielono turystom z krajów sąsiadujących z Polską, tj. z Niemiec (666,1 tys. – 79,1% noclegów turystów zagranicznych), z Czech (29,5 tys. – 3,5%) oraz z Ukrainy (18,4 tys. – 2,2%).

Dane kuszą inwestorów

Takie dane przekonują inwestorów szukających ciekawych apartamentów nad morzem pod wynajem krótkoterminowy, w tym inwestycji typu condo, apartamentów na wynajem, condohoteli czy aparthoteli z widokiem na morze. Wiedzą oni, że ta forma inwestycji jest jedną z najbardziej atrakcyjnych, zwłaszcza na tak obiecującym rynku jak Pomorze Zachodnie.

Kategorie
Bez kategorii

KOŁOBRZEG – LOKALIZACJA Z POTENCJAŁEM

Kołobrzeg to jedna z najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Miasto co roku rozwija się i umacnia swoją pozycję atrakcyjnego kurortu oraz największego polskiego uzdrowiska. Ogromne zainteresowanie Kołobrzegiem wśród podróżnych, a także wysokie obłożenie najlepszych obiektów turystycznych to idealnie przesłanki dla osób, które chcą ulokować swój kapitał w condohotelu, apartamentach nad morzem pod wynajem czy w aparthotelu.

Kołobrzeg utrzymuje turystyczny boom

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, Kołobrzeg był najchętniej wybieranym nadmorskim kurortem w 2020 roku. Liczba udzielonych tu noclegów wyniosła wówczas 3,1 mln, dając miastu pozycję lidera[1]. Miasto odnotowało również wysokie wyniki za sezon wakacyjny w 2021 roku. Tylko w okresie lipiec-sierpień udostępniono tu 876,7 tys. noclegów, z których skorzystało łącznie ponad 153 tys. turystów. Ten trend pozwala sądzić, że i w nadchodzącym sezonie utrzyma się duże zainteresowanie wynajmem mieszkania w Kołobrzegu.

Turyści odwiedzają Kołobrzeg zarówno w celach wypoczynkowych, jak i leczniczych. Lokalne warunki przyrodnicze – morze, piaszczyste plaże i bujna roślinność sprzyjają rekreacji na świeżym powietrzu. Miasto oferuje również szereg atrakcji turystycznych dla całej rodziny m.in. molo, Muzeum Oręża Polskiego, oceanarium, Muzeum 3D, Muzeum Figur Woskowych czy zabytkową latarnię stanowiącą doskonały punkt widokowy oraz majestatyczną bazylikę.

Średnie obłożenie apartamentów w Kołobrzegu wynosi 63% i jest o ok. 10% wyższe od średniej krajowej. Największą liczbę turystów odnotowuje się latem. W wysokim sezonie obłożenie sięga nawet 98%. Mając na uwadze ogół hoteli na terenie Polski, najmniej na obłożenie narzekają te o najwyższym standardzie. Połączenie atrakcyjnej lokalizacji nad morzem i prestiżowego charakteru obiektu zdaje się być przepisem na sukces zapewniającym wysoką frekwencję wśród gości poszukających mieszkania na wynajem z widokiem na morze.

Kołobrzeg wyborem turystów zagranicznych

Duża część turystów w regionie kołobrzeskim to obcokrajowcy. Kołobrzeg odwiedzają głównie Niemcy, ale jest też sporo mieszkańców Skandynawii. W sumie noclegi wykupione przez gości z zagranicy stanowią ok. 25% ogólnej liczby pobytów w powiecie kołobrzeskim. Wakacje w Kołobrzegu to świetna alternatywa dla droższych wyjazdów urlopowych w egzotycznych krajach. To efekt powstawania nowoczesnych hoteli o wysokim standardzie, które mogą zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów poszukujących kwatery w Kołobrzegu.

Kołobrzeg prężnie rozwijającym się kurortem

W Kołobrzegu realizowane są liczne inwestycje mające na celu poprawę infrastruktury turystycznej i drogowej. Przekłada się to na większy komfort zarówno stałych mieszkańców, jak i gości odwiedzających miasto w celach rekreacyjnych poszukujących wakacyjnego mieszkania nad morzem. Wśród znaczących usprawnień należy m.in. droga ekspresowa S6 prowadząca do Koszalina. Trasa ta podwoiła długość autostrad w województwie zachodniopomorskim i skróciła trasę ze Szczecina do Koszalina o 40 minut.

Kołobrzeg – prawdziwy raj dla kuracjuszy

Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko. Dzięki bogatym pokładom solanek i borowiny, to idealne miejsce dla kuracjuszy, którzy chętnie przyjeżdżają tu w celach leczniczych. To sprawia, że kołobrzeska baza noclegowa nie boryka się z problemem sezonowości – infrastruktura uzdrowiskowa jest wykorzystywana tu przez cały rok W związku z tym kwatery w Kołobrzegu cieszą się zainteresowaniem niezależnie od sezonu. Część uzdrowiskowa to również najbardziej atrakcyjny pod względem turystycznym obszar miasta. Malownicze okolice zapewniają bliskość natury oraz są wyposażone w bogatą infrastrukturę usługową i handlową. To właśnie w tej części miasta powstaje hotel Baltic Wave, w którym można zakupić apartament inwestycyjny. Obiekt będzie zlokalizowany zaledwie 200 m od morza, ale jednocześnie zapewni dostęp do okolicznych usług i udogodnień.

Spotkania biznesowe z widokiem na morze

Kołobrzeg to również idealne miejsce na zorganizowanie dużego wydarzenia – konferencji, kongresu, szkolenia czy imprezy firmowej. Kongresy i konferencje najczęściej odbywają się w miesiącach marzec-czerwiec oraz wrzesień-listopad, czyli poza sezonem wakacyjnym. Prawie 74% z nich organizowanych jest w hotelach. Obiekty z atrakcyjnym zapleczem konferencyjnym mogą zapewnić sobie wysokie obłożenie także poza okresem letnim. To czyni inwestycję w apartament nad morzem jeszcze bardziej opłacalną. Jej wartość wzrasta także z perspektywy kameralnych wydarzeń – szkoleń czy firmowych wyjazdów integracyjnych, które często odbywają się w malowniczych, zacisznych miejscach w otoczeniu przyrody. W hotelu Baltic Wave zaprojektowano przestrzeń obejmującą salę konferencyjną na 500 osób, której powierzchnia osiągnie 578,9 m2. Będzie można ją również podzielić na mniejsze sale o powierzchniach ok. 230m2, 200m2 i 150m2. Przestrzeń będzie spełniać wiele funkcji: konferencyjną, bankietową oraz wystawienniczą, z możliwością wjazdu samochodów.

Podsumowując, Kołobrzeg to nie tylko letnia stolica Polski, ale także atrakcyjne uzdrowisko oraz miasto z dużym potencjałem dla branży MICE (Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry). W efekcie kwatery w Kołobrzegu notują wysokie obłożenie przez cały rok, co jest niezwykle ważne z perspektywy osób inwestujących w tutejsze obiekty turystyczne – apartamenty pod wynajem, aparthotele czy condohotele. Doskonałym wyborem są obiekty o wysokim standardzie, posiadające zaplecze konferencyjne oraz strefę SPA i wellness, z których można korzystać przez cały rok.

Kategorie
Bez kategorii

KOŁOBRZEG – MIASTO Z ATRAKCJAMI, W KTÓRYM WARTO INWESTOWAĆ

W Kołobrzegu nie sposób się nudzić. Można tu znaleźć ciekawe zabytki, urokliwe zakątki, ośrodki lecznicze i liczne miejsca rozrywki. Wielość atrakcji turystycznych sprawia, że miasto przyciąga co roku rzesze odwiedzających. W efekcie apartamenty w Kołobrzegu notują wysokie obłożenie przez cały rok, co czyni opłacalnym inwestowanie w mieszkania na wynajem – condohotele, aparthotele czy apartamenty nad morzem. W tym wpisie przedstawimy listę najciekawszych atrakcji zlokalizowanych na terenie kurortu.

Kołobrzeg i jego piękna plaża

Kołobrzeska plaża należy do najpiękniejszych nad Bałtykiem. Każdego roku plasuje się wysoko w rankingach – m.in. zajęła trzecie miejsce w tegorocznym zestawieniu najpiękniejszych polskich plaż portalu Onet.pl. Plaża w Kołobrzegu jest szeroka (85 metrów), zadbana i czysta. Po gruntownej modernizacji przeprowadzonej kilka lat temu, stała się również nowoczesna i estetyczna. Jej najpopularniejszym fragmentem jest skrawek znajdujący się w okolicy molo.

Kołobrzeg to także molo

Molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej Kołobrzegu. Jego historia sięga 1881 r., ale pierwowzór obiektu w postaci drewnianego pomostu uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Molo, które możemy podziwiać dzisiaj pochodzi z 1971 r. (przeszło renowację w 2014 r.) i mierzy 220 metrów długości oraz 9 metrów szerokości. Podczas remontu zainstalowano na nim efektowne iluminacje świetlne. To jedna z największych atrakcji turystycznych w Kołobrzegu.

Kołobrzeg i Muzeum Oręża Polskiego

Wizyta w Muzeum to obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników historii. Można tam podziwiać kolekcje broni z różnych okresów, eksponaty związane z walkami na morzu czy repliki pojazdów i samolotów wojennych. Obiekt dysponuje również największym zbiorem mundurów w Polsce.

Latarnia morska symbolem Kołobrzegu

Latarnia morska to jeden z najważniejszych symboli Kołobrzegu, który swoją rolę pełni od XVII wieku. Została zniszczona w czasie II wojny światowej, lecz szybko została odbudowana. Aktualnie mierzy 26 m i oferuje zapierający dech w piersiach widok na morze, port oraz panoramę miasta.

Pomnik zaślubin Polski z Morzem

Pomnik znajdujący się w Parku Szymanowskiego upamiętnia wydarzenie z 1945 r. Jak głosi przesąd, aby zapewnić sobie szczęście i dostatek, należy przekroczyć jego bramę.

Bazylika w Kołobrzegu

Gotycka Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu została wybudowana w XIV w. Jej wnętrza skrywają wiele cennych zabytków z ubiegłych wieków m.in. ołtarzy, świeczników, obrazów czy płaskorzeźb, które warto zobaczyć podczas wizyty w Kołobrzegu.

Kołobrzeg i atrakcje dla dzieci

Podczas wakacji w Kołobrzegu nie będą się też nudzić dzieci. Jest tu wiele atrakcji dla najmłodszych turystów. Należy do nich m.in. Wioska Indiańska, która pozwala dzieciom zgłębić wiedzę na temat rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej oraz ich zwyczajów. Odwiedzający mogą nauczyć się strzelać z łuku, zwiedzić obozowisko oraz “zapolować” na bizony.

Z kolei usytuowana w pobliżu latarni Ukryta Kraina to wyjątkowa wystawa interaktywna. Na jej terenie powstał magiczny świat pełny fascynujących postaci, np. 5-metrowego krokodyla, przeróżnych wróżek i skrzatów. Krainę zamieszkują także prawdziwe zwierzęta – króliki miniaturki prehistoryczne aksolotle – wodne smoki, złote rybki, ślimaki olbrzymy Achatina czy gekony lamparcie.

W Mieście Myszy dzieci będą miały możliwość poznać ciekawy świat małych gryzoni. Wystawa pozwala zobaczyć ponad 500 osobników, w tym myszy białe, łaciate, brązowe, rasowe, z zakręconymi włosami, ASTREX – „mysie owieczki”, berberyjskie, bezwłose czy najmniejsze na świecie myszy pigmejskie. Baśniowa sceneria nadaje doświadczeniu magicznej aury i sprzyja nauce w atmosferze zabawy.

Na terenie Kołobrzegu znajduje się także Kino 8D, w którym projekcje wzbogacone są o efekty specjalne oddziałowujące na wszystkie zmysły. Dzięki nim widzowie czują, jakby byli częścią wyświetlanego filmu. To unikalne doświadczenie z pewnością na długo zapisze się w pamięci dzieci.

Ośrodek leczniczy w Kołobrzegu

Kołobrzeg to największe polskie uzdrowisko, do którego co roku przybywają rzesze kuracjuszy chcących zadbać o swoje zdrowie. Miasto jest do tego idealnym miejscem dzięki licznym pokładom borowiny, źródłom wody mineralnej oraz solanek. W przyszłości zabiegi lecznicze będą również dostępne na terenie inwestycji Baltic Wave (Crowne Plaza Kołobrzeg Resort).

Kołobrzeg oferuje szereg rozmaitych atrakcji turystycznych dla odwiedzających w każdym wieku. Osoby zastanawiające się, gdzie kupić mieszkanie pod wynajem lub apartament nad morzem, powinny wziąć pod uwagę to miasto. Powiat kołobrzeski notował do tej pory bardzo wysokie obłożenie turystyczne. To drugi najpopularniejszy polski kurort nad morzem, który co roku odwiedza ponad milion osób* – w tym wielu cudzoziemców m.in. z Niemiec czy Skandynawii. Tutejsze obiekty turystyczne odnotowują wysokie obłożenie także poza wysokim sezonem urlopowym. To zasługa funkcji uzdrowiskowej i licznych atrakcji kołobrzeskich. Dzięki temu, inwestorzy mogą osiągać systematyczny dochód z apartamentów wakacyjnych pod wynajem przez cały rok.